fit słodkości

Przyszła wiosna a wraz z nią ogromna ochota, pewnie u niejednego z nas, do złapania jak najlepszej formy. Zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 ogranicza możliwości aktywności, ale Ci najbardziej zmotywowani na pewno dbają o formę w zaciszu domowym czy na świeżym powietrzu. Aktywność warto wspierać również zrównoważoną dietą, która wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkości.

Czy wiesz, czym zastąpić cukier w swojej diecie na co dzień?

Zdrowe zamienniki cukru do ciast to między innymi ksylitol (czyli cukier brzozowy), erytrytol, cukier kokosowy oraz tradycyjnie miód. Możemy również wykorzystać naturalną słodycz bananów, daktyli, a nawet syrop klonowy. 

Ksylitol – tak samo słodki jak cukier, ma niższy indeks glikemiczny. Jest odpowiedni dla diabetyków i wegan. Nie nadaje się do ciast drożdżowych. 

Erytrytol – powstaje w wyniku fermentacji hydrolizatów skrobiowych lub glukozy z drożdżami. Ma bardzo niski indeks glikemiczny i niemalże zerową kaloryczność. 

Cukier kokosowy, wytwarzany z soku pąków palmy kokosowej – odrobinę mniej słodki niż cukier, należy więc dodać go więcej, w propozycjach 120g cukru kokosowego = 100g cukru.

Miód – najcenniejsza substancja słodząca, bogata w witaminy i minerały. Jest słodszy niż cukier, należy więc mniej więcej zamienić w proporcjach 1 szklanka cukru = ¾ szklanki miodu. W tym miejscu dodatkowa wskazówka – warto zmniejszyć odrobinę ilość płynnych składników oraz dodać odrobinę sody oczyszczonej. 

Banany – im bardziej dojrzały, tym bardziej słodki. Wystarczy rozgnieść widelcem i dodać do pozostałych składników wypieku. Jeden banan (120 g) zawiera ok. 14,5 g cukru. 

Daktyle – aby użyć je zamiast cukru, należy moczyć je kilkanaście minut w gorącej wodzie, odcedzić i zmiksować. 

Syrop klonowy – zamień jak miód. 

Bardzo popularna w ostatnim czasie stała się Dieta Ketogeniczna, wysokotłuszczowa, w której węglowodany ograniczane są do minimum. Wszystkich miłośników Diety Keto i fit słodkości zapraszam do Pracowni, w ofercie pojawią się również pozycje przygotowane dla Was 🙂

A już za tydzień znajdziecie tutaj przepis na cudowny sernik bez dodatku cukru.

Wpadajcie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *